Vlastnosti materiálu | Naše řemeslo | Odkazy | Produkty | Kontakt
logo
   
uvod

Časté chyby neslučitelné se správnou funkcí střechy

Velmi často se setkáváme při opravách střešního systému, nebo přímo na montáži s chybami, které jsou mnohdy lehčího rázu, jindy jsou naprosto neslučitelné se správnou funkcí střechy. Není to nic víc než neznalost daného oboru a montážních postupů.

4565 Nesprávné použití upevňovacích prostředků
Nesprávná montáž a návrh krytiny Onduline
Nesprávná montáž okapového systému
Izolace proti vodě? K čemu
Titanzinek a kontakt s neslučitelnými materiály
Je libo silikon? Dáme ho tam radši celou tubu
Sněhové zábrany aneb a je to!
Nedostatečné spojování okapových systémů
Chyba špatně navrhnutého profilu závětrných lišt
 

 

Nesprávné použití upevňovacích prostředků

Byly použity hliníkové hřebíky hladké, bez závitu či vroubkování v horní části trapézové vlny. Po odtržení hlavičky hřebíku viz obrázek 1, nic nebrání krytině ve volném pohybu a za působení větru, hrozí následné odtržení od střešní konstrukce viz obrázek 2 a 3. Taktéž bylo použito malé množství upevňovacích prvků ve velkých rozestupech v podélném směru vln.

4679obr. 1

4682obr. 2

4681obr. 3

4680

Nahoru

Nesprávná montáž a návrh krytiny Onduline

Při návrhu krytiny Onduline byla podceněna nosná podkladní konstrukce, která se skládá ze střešních latí s velkými rozestupy. Při správné montáži by nejlépe měl být položen dřevěný záklop v celé ploše z desek nebo na laťování v malých rozestupech, dle sklonu střešní plochy.  V zimním období při následném zatížení střešní plochy sněhem, hrozí poškození střešní krytiny viz obrázek.

3260obr. 1

3261obr. 2

Nahoru

Nesprávná montáž okapového systému

Malý, místy žádný přesah okapové části střechy do střešního žlabu, viz obrázek 1. Pro správnou funkčnost střešního systému je vhodné žlab umístit níže pod okapovou část střechy a částečně překrytý střešní krytinou, dle sněhové oblasti a místních klimatických podmínek, aby v zimním období nedocházelo k destrukci okapového systému viz obrázek 2. a 3.

4567obr. 1

4565obr. 2

1311obr. 3

Nahoru

Izolace proti vodě? K čemu

Naprostá absence izolační vrstvy na nekryté terase balkónu. Chybějící vrstva potěru pro ochranu zde neexistující izolační vrstvy. Po popraskání spárovací hmoty vlivem změn teplot, dochází k prosáknutí dešťové vody do spodní části lepidla obkladu, které mělo sloužit jako jakási izolační vrstva, dále přechod měděného plechu s podkladním betonem byl přelepen cca 10 cm širokou páskou, která plnila funkci izolace proti zatečení pod plech. Obklad byl nalepen přímo na měděný plech, takže díky pnutí a pohybu CU plechu došlo k odloupnutí balkónového obkladu.

0772

Nahoru

Titanzinek a kontakt s neslučitelnými materiály

Takto vypadá titanzinkový plech po 3 leté expozici s materiály, které způsobují jeho korozi, spojené s velkou dilatací materiálu. Dnes je to asi nejdiskutovanější téma ve stavebnictví a stále se setkáváme se stejnými chybami. Celkem často slýchám větu "tak tenhle materiál není opravdu na nic", není tomu tak. Pokud řemeslník dodrží všechny dané montážní postupy a není jich málo, bude dokonale obeznámen se zásadami kladení titanzinku na neslučitelné materiály, vzájemný vliv kovů - elektrolytická koroze a v neposlední řadě jeho dilatace, jistě bude investor spokojený s jeho životností cca 50 - 100 let, vzhledem k tomu, v jaké lokalitě a okolním prostředí se materiál nachází. Více titanzinek a jeho koroze.

4974

4975

Nahoru

Je libo silikon? Dáme ho tam radši celou tubu

Silikonáři všech zemí spojte se!

Tmely a univerzální silikony nejsou v žádném případě všemocný nástroj, který spolehlivě utěsní každý střešní prostup nebo spáru. I s tmely je třeba umět pracovat a vědět, kdy samotný tmel na to či ono už prostě nestačí.

4599

4598

0501

 

Hliníkový nástřešní žlab. Žádné nýty, zamázlé přes spoj a hotovo.

4595

 

Zkrácená životnost měděného žlabu, díky časté chybě, spojování neutrálním silikonem.

0086

Nahoru

Sněhové zábrany aneb a je to!

Co dodat, vskutku zoufalý pokus střechařského umění.

4496

4493

 

Tady se už nedá říci, že to popírá zákony fyziky, ale zdravý rozum.

4495

4494

7009

7010

7012

 

Výrobní nedostatek. Hliníkový hák nástřešního žlabu beze vzpěry, příchytné pérko žlabu AL plech tl.0,63mm.

4593

4594

Nahoru

Častá chyba, nedostatečné spojování okapových systémů

Spoje okapových systémů se provádí buďto letováním z obou stran, nebo letováním a nýtováním, nebo nýtováním a lepením. Ve snaze obejít tuto metodu spojování viz obr. 1 a 2 vynecháním tohoto kroku, nám může být jasné, že takto odvedená práce, včetně protékání spojů, nebude mít dlouhého trvání.

4684obr. 1

4297obr. 2

 

Protékání spojů u měděných žlabů.

0083

2235

2234

Nahoru

Chyba špatně navrhnutého profilu závětrných lišt

Závětrné lišty bez ukončovací okapničky naostro střižené. Skapávající voda z ukončovacího profilu bude stékat přímo na fasádu budovy. V místě spoje oplechování je problém ještě prohlouben tím, že omítková směs přečnívá přes samotné oplechování.

0507

 

Spoje rohů jsou řešeny nestandardním a dlouhodobě nefunkčním způsobem, přiražením plechů naostro k sobě a přelepením nalepovací hliníkovou páskou.

0508

 

Nepříliš pěkně provedený detail prostupu přes oplechování.

0506

 

I mistr tesař se jednou utne.

4783

 

Tak takhle by to nešlo!

0927

0076

0081

1114

1095

1537

 

Nahoru
Reklama
 
 
onas
sluz
prezen
part
kont
 
br
fa
ik
kj
km
rh
sa
sat
aa
qq
to
ve
vm
 
 
span

Úvod | O nás | Služby | Prezentace | Partneři | Kontakt

© 2010 Klempířství Prokop